بررسی محصول

بررسی میت بوک D15 هواوی مدل 2021

میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ با پردازنده نسل یازدهم اینتل با ظاهری مشابه، عملکرد سخت‌افزاری برادر بزرگتر خود را بهبود داده است. با بررسی هواوی میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ همراه ما باشید.

درحالی‌که حدود دو سال از معرفی اولترابوک اقتصادی هواوی با نام میت‌بوک D15 می‌گذرد، شرکت چینی تصمیم گرفت تا این لپ‌تاپ میان‌رده را در بخش سخت‌افزار به‌روزرسانی و آن را با پردازنده نسل یازدهم اینتل یعنی سری تایگر لیک روانه بازار کند. با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق به تغییرات عملکرد میت‌بوک D15 هواوی داشته باشیم و دستاوردهای شرکت چینی از این تغییر را مورد بررسی قرار دهیم.


مشخصات ظاهری

هواوی ظاهر شکیل و جمع‌وجور میت‌بوک D15 را در مدل جدید دست‌نخورده باقی گذاشته، بنابراین ما نیز در بررسی پیش‌رو برای جلوگیری از تکرار، از شما دعوت می‌کنیم تا در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتری در مورد طراحی و کیفیت ساخت، درگاه‌ها و ارتباطات، کیبورد و تاچ‌پد، نمایشگر و اسپیکر اولترابوک هواوی هستید، به بررسی لپ‌تاپ میت‌بوک D15‌ هواوی رجوع کنید.

کارایی و عملکرد

مهم‌ترین تغییر میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ نسبت به مدل اصلی، به‌روز شدن آن با پردازنده نسل یازدهمی Core i5-1135G7 اینتل است که آن را با نام رمز تایگر لیک می‌شناسیم. این پردازنده با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری SuperFin تولید شده است و از چهار هسته پردازشی و ۸ رشته بهره می‌برد. بیشینه فرکانسی که 1135G7 می‌تواند روی کاغذ و در پردازش تک‌هسته‌ای به آن دست پیدا کند ۴٫۲۰ گیگاهرتز است.

مشخصات فنی CPU و GPU لپ‌تاپ MateBook D 15
مشخصات CPU
نام پردازنده Intel Core i5-1135G7
معماری تایگرلیک کلاس UP3
لیتوگرافی ۱۰ نانومتر سوپرفین
تعداد هسته ۴ هسته / ۸ ترد
فرکانس ۲٫۴۰ گیگاهرتز پایه با توان ۲۸ وات، ۴٫۲۰ گیگاهرتز توربو (کل هسته‌ها)
حافظه‌ی کش ۸ مگابایت
TDP ۱۲ تا ۲۸ وات
گرافیک یکپارچه Intel Iris Xe Graphics با ۸۰ واحد اجرایی
eDRAM
فرکانس گرافیک یکپارچه فرکانس بیشینه ۱٫۳۰ گیگاهرتز
پشتیبانی از حافظه DDR4-2666, LPDDR3-2133, LPDDR4-2933

هسته‌های پردازشی پردازنده نسل یازدهم اینتل از ریزمعماری جدید Willow Cove استفاده می‌کنند که کارایی بیشتر و ۲۰ درصد سرعت کلاک بالاتر را به‌همراه دارند. اینتل در پردازنده‌های نسل ۱۱ توان حرارتی گرمایی (TDP) نامی را حذف کرده است و در عوض، شرکت‌های سازنده می‌توانند توان حرارتی گرمایی مدنظرشان را روی پردازنده تنظیم کنند.

پردازنده‌های تایگر لیک اینتل در دو کلاس توان طراحی گرمایی تولید می‌شوند: کلاس UP3 با توان قابل تغییر ۱۲ تا ۲۸ وات و کلاس UP4 با توان ۷ تا ۱۵ وات. پردازنده مورد استفاده در مدل ۲۰۲۱ میت‌بوک D15 در کلاس UP3 قرار می‌گیرد و در توان طراحی گرمایی ۱۲ وات، قابلیت ارائه فرکانس پایه ۹۰۰ مگاهرتز و در توان ۲۸ وات قابلیت ارائه فرکانس پایه ۲٫۴ گیگاهرتز را دارد.

پردازنده Core i5-1135G7 از حافظه‌های DDR4-3200 و LPDDR4X-4267 پشتیبانی می‌کند. میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ با دوظرفیت حافظه ۸ و ۱۶ گیگابایت و حافظه ذخیره‌سازی SSD از نوع NVMe PCle با ظرفیت ۲۵۶ یا ۵۱۲ گیگابایت به بازار عرضه شده است. نسخه‌ای که برای بررسی در اختیار ما قرار داشت از ۱۶ گیگابایت رم و ۵۱۲ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی استفاده می‌کرد. خوشبختانه هواوی در مدل ۲۰۲۱ میت‌بوک D15، پشتیبانی از وای‌فای ۶ را نیز اضافه کرده و کاربران دیگر محدود به استفاده از وای‌فای ۵ نخواهند بود.

میت‌بوک D15‌ مدل ۲۰۲۱ به پردازنده گرافیکی مجزا مجهز نشده است و از GPU مجتمع روی تراشه‌ی Intel Iris Xe بهره می‌گیرد که در نام‌گذاری پردازنده نیز به‌صورت G7 مشخص شده است. این نسخه از پردازنده گرافیکی Intel Xe، از ۸۰ واحد اجرایی (EU) استفاده می‌کند و فرکانس پایه دینامیکی آن ۱٫۳ گیگاهرتز است.

با بهره‌گیری از سخت‌افزار جدید، میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱، نسبت به نسخه قبل در بخش عملکرد بهبود قابل توجهی پیدا کرده است. همان‌طور که در جدول عملکرد MateBook D15 مشاهده می‌کنید، در بنچمارک‌های کاربری روزمره، شاهد بهبود ۳۰ درصدی در سرعت انجام وظایف هستیم. پردازنده نسل ۱۱ به‌کار رفته در میت‌بوک هواوی نیز بهبود ۳۵ درصدی عملکرد را نسبت به مدل قبلی به همراه داشته است.

عملکرد MateBook D 15 دربرابر لپ‌تاپ‌های دیگر (Plugged)
لپ‌تاپ / بنچمارک مشخصات فنی عملکرد روزمره وب‌گردی شبیه‌ساز بازی عملکرد در گرافیک عملکرد CPU در رندر توان محاسباتی CPU توان محاسباتی GPU
PCMark 10 Speedometer 2.0 GFXBench 3DMark CineBench R23 GeekBench 5 GeekBench 5
Aztec Ruins High Tier Time Spy Wild Life Night Raid Single
Multi
Single
Multi
OpenCL
DirectX 12/Metal DirectX 12 Vulkan/Metal DirectX 12 iGPU
dGPU
MateBook D 15 Core i5 -1135G7
Intel Xe
۴۷۹۵ ۱۷۱٫۵ ۴۶٫۹۹ فریم‌برثانیه ۱۲۸۰ ۷۹۵۵ ۱۲۵۲۳ ۱۳۵۳
۴۸۶۳
۱۳۹۴
۴۷۸۱
۱۳۷۶۱
MateBook D 14 Core i5-10210U
MX250
۴۴۰۳ ۳۱٫۸۹ فریم‌برثانیه ۱۱۷۹ ۷۲۷۸ ۱۱۴۴۹ ۱۰۶۶
۳۵۸۵
۱۰۶۲
۳۷۷۴
۵۴۸۹
۱۱۶۰۵
Modern 15 Core i7-10710U
MX350
۴۵۰۹ ۱۲۰ ۶۴٫۸ فریم‌برثانیه ۱۴۸۹ ۸۳۶۰ ۱۵۲۷۸ ۱۱۸۰
۶۳۳۶
۱۲۲۰
۴۵۵۶
۵۴۶۲
۱۵۰۲۹
MacBook Pro M1 Apple M1
Apple GPU
۲۰۹ ۸۱٫۳۷ فریم‌برثانیه ۱۰۰۱۷ ۱۵۱۲
۷۷۷۸
۱۷۲۹
۷۶۷۰
۱۹۱۹۴
Katana GF66 Core i7-11800H
RTX 3060
۶۶۸۰ ۱۸۰٫۸ ۱۷۵٫۳ فریم‌برثانیه ۷۱۷۷ ۴۱۹۴۵ ۳۹۹۸۸ ۱۴۹۹
۱۰۷۷۹
۱۵۵۴
۷۶۷۳
۸۴۰۷
۹۸۸۵۵
Raider GE66 Core i7-10875H
RTX 2070 Super
۵۸۸۲ ۱۵۰٫۰ ۲۰۹٫۱ فریم‌برثانیه ۸۳۹۳ ۴۸۳۴۰ ۴۶۷۰۲ ۱۲۰۱
۹۶۳۳
۱۳۴۶
۸۱۰۶
۶۱۴۴
۹۵۷۳۳
ConceptD 7 Ezel Pro Core i7-10875H
Quadro RTX 3000
۵۱۷۳ ۱۶۴٫۰ ۱۳۳٫۳۹ فریم‌برثانیه ۵۷۵۳ ۲۱۱۴۱ ۲۷۶۰۰ ۱۳۰۷
۱۰۵۱۳
۱۳۴۰
۷۹۰۴
۶۴۴۷
۷۲۸۶۶
Acer Helios 300 Core i7 – 10750H
1650Ti
۵۱۴۸ ۹۷٫۱۴ فریم‌برثانیه ۳۹۳۴ ۲۳۶۹۸ ۲۸۷۹۳ ۱۲۳۸
۶۸۲۹
۱۲۳۹
۴۸۳۸
۵۵۸۳
۴۱۴۲۴
Surface Book 3 15 Core i7 – 1065G7
1660Ti Max-Q
۴۲۷۰ ۱۳۱٫۱ فریم‌برثانیه ۴۹۷۹ ۲۲۱۸۲ ۱۱۵۳
۴۴۷۵
۱۳۳۴
۴۳۴۷
۱۰۷۳۹
۶۰۳۱‍۶
Acer Nitro 7 Core i7 – 9750H
GTX 1650
۵۱۰۵ ۸۹٫۴۹ فریم‌برثانیه ۱۲۴۹
۵۳۲۴
۵۷۶۶
۴۲۲۰۶

در بخش پردازش‌های گرافیکی، میت‌بوک ۲۰۲۱ نسبت به مدل قبل، برتری محسوسی داشت و با وجود استفاده از گرافیک روی تراشه، ۴۷ درصد از میت‌بوک مدل ۲۰۲۰ قوی‌تر عمل کرد.

برای سنجش عملکرد میت‌بوک D15 در پردازش‌های مداوم و طولانی، آزمون پایداری عملکرد CPU را با استفاده از نرم‌افزار CineBench R23 و در مدت زمان ۳۰ دقیقه روی آن اجرا کردیم. طی مدت انجام آزمون، پارامترهای مختلف پردازنده شامل فرکانس، توان مصرفی و دما را مورد پایش قرار دادیم، لپ‌تاپ نیز روی پروفایل انرژی Best performance با دو حالت متصل به برق (Plugged) و با باتری (Unplugged) قرار داشت.

عملکرد لپ‌تاپ MateBook D 15 در حالت متصل به پریز برق و با باتری
پروفایل مصرف انرژی لپ‌تاپ وضعیت لپ‌تاپ عملکرد CPU در دور نخست آزمون پایداری عملکرد عملکرد CPU پس از ۳۰ دقیقه اجرای آزمون پایداری عملکرد PCMark 10
Best performance متصل به پریز برق ۵۱۶۲ ۴۲۲۹ ۴۷۹۵
با باتری ۵۰۵۳ ۴۲۳۳ ۴۶۰۹

 

طبق نتایج آزمون پایداری عملکرد انجام شده توسط ما ، پردازنده میت‌بوک D15 در حالت متصل به برق و با باتری رفتار تقریبا مشابهی را از خود نشان می‌دهد. در ابتدای آزمایش، فرکانس تمام هسته‌های CPU در حالت Boost شده، با صرف توان ۴۱ وات به حدود ۳٫۸ گیگاهرتز رسید و دمای پردازنده نیز در همسایگی ۹۰ درجه سانتی‌گراد قرار گرفت.

عملکرد پردازنده طی مدت حدود دو دقیقه، در وضعیت پایدار قرار گرفت و در ادامه آزمون هم همین وضعیت پایدار را به خوبی حفظ کرد. در این شرایط، هسته‌های پردازنده با توان ۱۷ وات و فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز کار می‌کردند و دما هم در نزدیکی ۶۰ درجه نوسان داشت. از آنجایی که بیشینه دمای قابل تحمل برای پردازنده Core i5-1135G7 در حدود ۱۰۰ درجه تعریف شده، میت‌بوک D15 با نگاه داشتن فرکانس کاری در محدوده ۲٫۵ گیاهرتز، اولویت را روی مصرف توان و دمای پردازنده قرار داده است. در بخش خنک‌کنندگی میت‌بوک D15، هواوی ادعا می‌کند که با استفاده از فن ۰٫۲ میلیمتری شارک فین، مدیریت گرمای دستگاه را ۲۴ درصد بهبود داده است.

میت‌بوک D15 از همان باتری ۴۲ وات‌ساعتی نسخه قبلی استفاده می‌کند و هواوی برای آن شارژر ۶۵ واتی درنظر گرفته که با کابل USB-C به لپ‌تاپ متصل می‌شود. هواوی ادعا می‌کند که تنها با ۱۵ دقیقه شارژ کردن باتری، می‌توان ۲ ساعت از D15‌ استفاده کرد.

برای بررسی شارژدهی باتری میت‌بوک D15، پروفایل انرژی را در حالت Best performance قرار دادیم، حالت پرواز را برای آن فعال کردیم و از آنجایی که روشنایی نمایشگر به ۲۰۰ نیت نمی‌رسید، آن را در بیشترین روشنایی ممکن قرار دادیم. در چنین شرایطی، آزمون باتری PCMark 10 را روی لپ‌تاپ اجرا کردیم که شارژدهی باتری را در کاربری‌های اداری و روزمره به صورت بی‌وقفه می‌سنجد. باتری میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ در این آزمون ۵ ساعت و ۵۱ دقیقه شارژدهی داشت. از آنجایی که PCMark 10 عملکرد باتری را در شرایط کاربری بی‌وقفه می‌سنجد، بنابراین در شرایط کاربری واقعی می‌توانید تقریبا یک روز کاری (معادل ۸ ساعت) را با یک بار شارژ کامل میت‌بوک D15 هواوی سر کنید.

جمع‌بندی

هواوی میت‌بوک D15 مدل ۲۰۲۱ با حفظ طراحی و ظاهر مدل قبل، از لحاظ سخت‌افزار تولدی دوباره یافته است. شرکت چینی با بهره‌گیری از پردازنده نسل یازدهم اینتل، D15 را به یک گزینه ایده‌آل، اما گران‌قیمت، برای کسانی که به‌دنبال یک لپ‌تاپ روزمره و اداری خوب می‌گردند، تبدیل کرده است. از سوی دیگر، وزن سبک، باتری نسبتا با دوام و نمایشگر ۱۵٫۶ اینچی IPS تقریبا تمام چیزی که از یک لپ‌تاپ با کاربری عادی انتظار دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. نقطه ضعف اصلی میت‌بوک D15 نسبت به نسخه قبلی را شاید بتوان در نمایشگر کم‌نورتر آن دانست که می‌تواند کار با لپ‌تاپ در شرایط نوری شدید را به معضل بزرگی تبدیل کند.

با این‌حال اگر به دنبال اولترابوکی شیک، سبک و باریک می‌گردید که بتواند ساعت‌های زیادی از روز، شما را در کارهای اداری و تحصیلی همراهی کند و البته از لحاظ مالی در مضیقه چندانی قرار ندارید، هواوی میت‌بوک D15‌ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

نکات مثبت

  • پایداری عملکرد عالی
  • ابعاد و وزن مناسب
  • طراحی زیبا
  • نمایشگر ۱۵٫۶ اینچی

نکات منفی

  • عمر باتری متوسط
  • عمق حرکتی کم کلیدهای کیبورد
  • روشنایی کم نمایشگر
[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
مشاهده بیشتر

علی زمانی

زمان گیم پر ببینده‌ترین مجله‌ی اینترنتی فارسی‌زبان در حوزه‌ی سرگرمی است. زمان گیم در بهمن ماه 98 شروع به کار کرد و به منبع اخبار دنیای سرگرمی، مقالات راهنمای خرید، بررسی محصولات مخصوص گیمینگ و مقالات تحلیلی تبدیل شد. زمان گیم مورد اعتمادترین رسانه برای رویدادهای فناوری، بررسی گجت‌ها و پوشش نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای کاربران ایرانی است.زمان گیم در زمینه‌های مختلفی نظیر بازی‌های ویدیویی، فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی محتوا تولید می‌کند. این محتوا شامل نقد بازی، نقد فیلم، نقد سریال‌های تلویزیونی، معرفی بازی‌های روز، معرفی بازی‌ موبایل، معرفی فیلم ایرانی، معرفی فیلم خارجی، معرفی سریال‌های تلویزیونی و ... می‌شود. زمان گیم در تمامی زمینه‌ها محتوای تخصصی ارایه می‌دهد. در زمان گیم با تمامی سبک‌های بازی، ژانرهای بازی هاو پلتفرم‌های بازی آشنا خواهید شد. در کنار آشنایی با مفاهیم تخصصی، مطالب و نقدهای مختلف در رابطه با بازی‌ها و فیلم‌های مختلف نیز وجود دارند که به آگاهی مخاطب نسبت به انتخاب آن‌ها کمک فراوانی می‌کند. بسیاری از مطالب زمان گیم در قالب متن ارایه می‌شوند تا جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن
رفتن به نوارابزار